  • Mfr # M01200.100.0045
  • Zoro # G0329309
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01200.100.0045
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
45 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 26 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50