  • Mfr # M01210.100.0090
  • Zoro # G9704581
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.100.0090
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
90 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 933
Thread Pitch
1.5 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50