  • Mfr # M01230.100.0055
  • Zoro # G2657439
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.100.0055
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
55 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50