  • Mfr # M01220.100.0080
  • Zoro # G2658680
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01220.100.0080
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 26 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50