  • Mfr # M01030.100.0050
  • Zoro # G0308010
Free Shipping & Returns
Thread Size
M10-1.50
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01030.100.0050
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
50 mm
Head Width
10 mm
Head Height
10 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Size
M10x50mm
Thread Length
50 mm
Length Under Head
50mm
Tensile Strength
116,000 psi
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M10x1.5, Overall Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 10 mm, Head Width 10 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 50