  • Mfr # HX08121000-010P2
  • Zoro # G0970164
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Head Width
19 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HX08121000-010P2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Thread Size
M12-1.25
Fastener Length
100 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 960
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
85,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Thread Type
Extra Fine
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
M12-1.25
Manufacturer Location
Description
  • Drive: The external hex drive requires a wrench or socket of the same shape for application.
  • Fastener Length: With a length of 100 mm, this is an indication of the potential depth at which it may be inserted into material.
  • Tensile Strength: With a tensile strength rated at 116,000 psi under laboratory conditions; actual performance may vary depending on application.