  • Mfr # M01430.120.0030
  • Zoro # G2654675
Head Width
19 mm
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Fully Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01430.120.0030
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
30 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 933
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Threadlocker Minimum Temperature
M12-1.75
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50