  • Mfr # M01210.120.0120
  • Zoro # G2659590
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.120.0120
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
120 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
120 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 120 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 25