  • Mfr # M01210.120.0150
  • Zoro # G2659566
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.120.0150
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
150 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
150 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 150 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 25