  • Mfr # M01210.120.0016
  • Zoro # G5343527
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.120.0016
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
16 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
640 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50