  • Mfr # M01200.120.0045
  • Zoro # G1973365
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.120.0045
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
45 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Drive Size
19 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ISO 898-1
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Fastener Industry Standards
DIN 931
Rockwell Hardness
HRC22
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 931
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50