  • Mfr # M01230.120.0025
  • Zoro # G2657335
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.120.0025
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
25 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 25 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 25 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50