  • Mfr # M01240.140.0100
  • Zoro # G2656678
Thread Size
M14-1.50
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01240.140.0100
Thread Size
M14-1.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
22 mm
Head Height
8.8 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
HRC22
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M14-1.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25