  • Mfr # M01250.140.0035
  • Zoro # G9897478
Thread Size
M14-1.50
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01250.140.0035
Thread Size
M14-1.50
Fastener Length
35 mm
Head Width
22 mm
Head Height
8.8 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Standards
ISO 8676
Fine
Head Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Fastener Industry Standards
ISO 8676
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Thread Pitch
1.5 mm
Dimensional Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M14-1.50, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 8676, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 50