  • Mfr # M01210.140.0040
  • Zoro # G5343694
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M14-2.00
Head Width
21 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.140.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
40 mm
Head Width
21 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
DIN 933
Proof Load
640 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 50