  • Mfr # M01210.140.0055
  • Zoro # G9462537
Thread Size
M14-2.00
Head Width
21 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.140.0055
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
55 mm
Head Width
21 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25