  • Mfr # M01220.140.0090
  • Zoro # G2658419
Thread Size
M14-2.00
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01220.140.0090
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
90 mm
Head Width
22 mm
Min. Thread Length
34 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M14-2.00, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 34 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 25