  • Mfr # M01060.160.0100
  • Zoro # G5522307
Thread Size
M16-1.50
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01060.160.0100
Thread Size
M16-1.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
38 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Fine
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-1.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10