  • Mfr # M01070.160.0040
  • Zoro # G5794573
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16-1.50
Head Width
24 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01070.160.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-1.50
Fastener Length
40 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
40 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 961
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Fastener Industry Standards
DIN 961
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Thread Type
Fine
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-1.50, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 25