  • Mfr # M01240.160.0150
  • Zoro # G2656538
Thread Size
M16-1.50
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01240.160.0150
Thread Size
M16-1.50
Fastener Length
150 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
44 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M16-1.50, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 44 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10