  • Mfr # M01250.160.0030
  • Zoro # G2656230
Free Shipping & Returns
Thread Size
M16-1.50
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01250.160.0030
Thread Size
M16-1.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
10 mm
Standards
DIN 961
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M16-1.50, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 25