  • Mfr # M01010.160.0150
  • Zoro # G5701595
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01010.160.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
150 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
150 mm
Head Height
10 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 150 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 150 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10