  • Mfr # M01000.160.0360
  • Zoro # G2662996
/ea
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.160.0360
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
360 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
57 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 360 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 57 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm