  • Mfr # M01010.160.0050
  • Zoro # G9086323
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01010.160.0050
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
50 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
580 N/sq mm
Screw Industry Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 25