  • Mfr # M01000.160.0080
  • Zoro # G2894879
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.160.0080
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10