  • Mfr # M01420.160.0080
  • Zoro # G2654928
Free Shipping & Returns
Head Width
24 mm
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01420.160.0080
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
38 mm
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Minimum Temperature
M16-2.00
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 25