  • Mfr # M01200.160.0200
  • Zoro # G2660640
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.160.0200
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
44 mm
Head Height
10 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 44 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10