  • Mfr # M01200.160.0220
  • Zoro # G2660625
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
220 mm
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.160.0220
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
220 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
57 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 220 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 57 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5