  • Mfr # M01210.160.0050
  • Zoro # G5343746
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
50 mm
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.160.0050
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
50 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
10 mm
Drive Size
24 mm
Standards
ISO 898-1
Proof Load
640 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
  • Fastener Length: With a length of 50 mm, this screw is designed for insertion into materials.
  • Tensile Strength: Rated with a tensile strength of 116000 psi; this rating is an indication of how much stress the product might withstand before potential failure according to standard testing methods.