  • Mfr # M01200.160.0090
  • Zoro # G5339433
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
90 mm
Head Width
24 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.160.0090
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
90 mm
Head Width
24 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
38 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Proof Load
640 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Dimensional Standards
DIN 931
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10