  • Mfr # M01220.160.0120
  • Zoro # G2658279
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01220.160.0120
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
120 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 38 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10