  • Mfr # M01230.160.0080
  • Zoro # G2657000
Thread Size
M16-2.00
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.160.0080
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10