  • Mfr # M01000.180.0100
  • Zoro # G0415348
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.180.0100
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
27 mm
Head Height
11.5 mm
Min. Thread Length
42 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 931
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 42 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10