  • Mfr # M01000.180.0055
  • Zoro # G9705403
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.180.0055
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
55 mm
Head Width
27 mm
Min. Thread Length
42 mm
Head Height
11.5 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 931
Thread Pitch
2.5 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 42 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10