  • Mfr # M01200.180.0140
  • Zoro # G9705105
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.180.0140
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
140 mm
Head Width
27 mm
Head Height
11.5 mm
Min. Thread Length
48 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Globally Sourced
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 140 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 48 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 10