  • Mfr # M01210.180.0030
  • Zoro # G9462564
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.180.0030
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
27 mm
Head Height
11.5 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,350 psi
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 25