  • Mfr # M01210.180.0040
  • Zoro # G5343816
Thread Size
M18-2.50
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.180.0040
Thread Size
M18-2.50
Fastener Length
40 mm
Head Width
27 mm
Head Height
11.5 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head and Washer Height
11.5 mm
Proof Load
660 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Tensile Strength
120,350 psi
Fastener Industry Standards
DIN 933
Fastener Finish
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M18-2.50, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 11.5 mm, Head Width 27 mm, Package Quantity 25