  • Mfr # M01251.200.0080
  • Zoro # G2656020
Thread Size
M20-1.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01251.200.0080
Thread Size
M20-1.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
12.5 mm
Standards
DIN 961
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M20-1.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Extra Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10