  • Mfr # M01000.200.0200
  • Zoro # G9705324
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.200.0200
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
200 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5