  • Mfr # M01000.200.0230
  • Zoro # G2662880
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.200.0230
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
230 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
65 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 230 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 65 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5