Zoro Select Class 8.8, M20-2.50 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 100 mm L, 30 PK L01210.200.0100
Class 8.8, M20-2.50 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 100 mm L, 30 PK (Discontinued)
  • Mfr # L01210.200.0100
  • Zoro # G5665530
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
L01210.200.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
100 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Metric Coarse
Fastener Industry Standards
DIN 933
Rockwell Hardness
HRC22
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
M20-2.50
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 30