  • Mfr # M01200.200.0140
  • Zoro # G5341077
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.200.0140
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
140 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
HRC23
Screw Industry Standards
DIN 931
Tensile Strength
120,350 psi
Fastener Industry Standards
Proof Load
660 N/sq mm
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 140 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10