  • Mfr # M01200.200.0190
  • Zoro # G2660519
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.200.0190
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
190 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,350 psi
HRC23
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 190 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5