  • Mfr # M01210.200.0065
  • Zoro # G2894066
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.200.0065
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
65 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
65 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 65 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 65 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10