  • Mfr # M01230.200.0070
  • Zoro # G2656921
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01230.200.0070
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
70 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
70 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 70 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10