  • Mfr # M01210.220.0080
  • Zoro # G9704536
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.220.0080
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
32 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
14 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 10