  • Mfr # M01200.220.0090
  • Zoro # G2660449
Thread Size
M22-2.50
Head Width
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.220.0090
Thread Size
M22-2.50
Fastener Length
90 mm
Head Width
32 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
14 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,350 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M22-2.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 14 mm, Head Width 32 mm, Package Quantity 5