  • Mfr # M01200.240.0120
  • Zoro # G5340982
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.240.0120
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
120 mm
Head Width
36 mm
Head Height
15 mm
Min. Thread Length
54 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Proof Load
660 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 931
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 54 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5