  • Mfr # M01210.240.0180
  • Zoro # G2659329
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01210.240.0180
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
180 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
180 mm
Head Height
15 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 180 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 180 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5