  • Mfr # M01210.240.0055
  • Zoro # G9704527
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.240.0055
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
55 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head Height
15 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC22
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
3 mm
Fastener Industry Standards
Head Type
Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 55 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 55 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 10